Галузь знання «Богослов’я» та богословські спеціальності

Дата публікації допису: 7 лют. 2015 11:25:01

На цьому тижні був оприлюднений проект Національної стандартної класифікації освіти. Варто наголосити, що цей перелік стосується лише ІІІ освітньо-наукового рівня та ІV наукового рівнів освіти, а саме: присудження ступеня доктора філософії та доктора наук. Своєрідним курйозом стало включення релігієзнавства до переліку спеціальностей галузі знання «Богослов’я», а також вкрай тенденційний перелік з трьох богословських спеціальностей: Догматика, Бібліїстика, Літургіка. Наразі триває дискусія: до переліку якої галузі знання віднести релігієзнавство? Або можливо пропонувати релігієзнавство як окрему галузь зі своїм переліком спеціальностей?

Щодо богослов’я, подібних дискусій не може бути, бо у перехідних положеннях Закону України «Про вищу освіту»зазначається: «Кабінету Міністрів Українипротягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, єдиного переліку галузей знань, який повинен поєднати чинні переліки галузей освіти та науки, виділивши “Богослов’я” в окрему галузь знань». Але щодо богословських спеціальностей, звичайно, слід визначити більш широкий перелік врахувавши класичні розділи християнського богослов’я, а також врахувати інтереси представників інших конфесій. Складність полягає в тому, що богослов’я, в прямому розумінні цього слова, є християнським феноменом з багатовіковою традицією його розвитку як університетської науки. Для прикладу, якщо шукати відповідник терміну «Богослов’я» в ісламській традиції, то такому терміну відповідає «Калам», проте, це лише один із невеличких розділів ісламських наук. Тому тут із залученням представників ісламських вищих духовних навчальних закладів слід шукати адекватні варіанти до переліку спеціальності, які будуть відповідати ісламському розумінню цього питання. Важливо наразі не шукати вичерпного переліку спеціальностей для усіх конфесій, а залишити цей список відкритим для доповнення спеціальностей, коли буде виникати запит конкретної конфесії.

Обговорюється також варіант, щодо переліку спеціальностей за назвами конфесій: православне богослов’я, католицьке богослов’я тощо. Однак є дві проблеми, які цей варіант роблять непривабливим:

1. Поділ на конфесії в протестантському середовищі (адже протестантизм це не конфесія, а напрямок з безліччю конфесій). Відтак, для прикладу, може виникнути такий варіант як «Харизматичне богослов’я» або «Богослов’я Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів» тощо.

2. Назви більшості розділів християнського богослов’я є спільними для більшості християнських конфесій. Тому відокремлювати католицького бібліїста від православного бібліїста є досить штучним (про це часто говорять самі бібліїсти).

Перелік спеціальностей по християнському богослов’ю був підготовлений християнською міжконфесійною групою, яка двічі збиралася для спільної роботи на базі Українського католицького університету. Думаю цей перелік можна взяти за основу.

Пропонуються наступні спеціальності:

01 – Догматика

02 – Біблістика

03 – Історичне богослов’я

04 – Літургіка

05 - Церковна історія

06 – Моральне богослов’я і соціальне вчення

07 – Канонічне (Церковне) право

08 – Практичне богослов’я

09, 10… – спеціальності інших конфесій