Ліцензування та акредитація вищого духовного навчального закладу (ВДНЗ)

Дата публікації допису: 7 лют. 2015 11:21:49

Якщо керівництво ВДНЗ приймає рішення пройти шлях державного визнання освітньої діяльності у відповідності до Закону України «Про вищу освіту» - слід спочатку пройти процедуру ліцензування, а потім акредитації освітньої програми.

Говорячи коротко, ліцензування - це процедура з’ясування спроможності вищого навчального закладу виконати вимоги, які висуваються до закладів, що хочуть надавати вищу освіту на рівні, які висуває держава. Отримання ліцензії дозволяє внести дані студентів до ЄДБО, що в свою чергу дає можливість у майбутньому видавати студентам студентський квиток (який дає пільги на проїзд в транспорті, в сфері обслуговування тощо), наприкінці навчання є можливість згенерувати додаток до диплому ВДНЗ державного зразка та присвоїти номер, який буде включений у державний реєстр. Це важливо, з огляду на майбутнє працевлаштування , коли працедавцю слід переконатися у тому, чи справді людина навчалася. Таким чином, якщо особа навчалася на ліцензованій програмі без акредитації, вона не може отримати диплом державного зразка, однак вона отримує диплом ВДНЗ, дані про який є в державному реєстрі.

Акредитація – це процедура підтвердження виконання ліцензійних умов. Успішне проходження акредитації дає право ВДНЗ видавати дипломи державного зразка. Це в свою чергу дозволяє випускнику обіймати посади пов’язані з державним фінансуванням: бути держслужбовцем, учителем в школі тощо.

Процедуру ліцензування організує і проводить Міністерство освіти і науки України, а процедуру акредитації буде проводити Незалежна агенція з якості освіти, яка має бути створена в найближчий час.

На даний момент чинним є Постанова «Про затвердження форм заяв про проведення ліцензування освітніх послуг» від 3 жовтня 2012 р. за № 1685/21997 і ті хто має бажання подавати заяву на ліцензування, мають орієнтуватися на вимоги цього документу.

Але в найближчий час має бути затверджений новий порядок ліцензування. З проектом можна ознайомитися за цим посиланням: http://mon.gov.ua/ua/pr-viddil/1312/1390288033/1400055253/

Звертаємо Вашу увагу, що для ВДНЗ новий закон про вищу освіту надав суттєве полегшення при проходженні процедури ліцензування та акредитації зі спеціальності «Богослов’я», коли документи про освіту, наукові ступені та вчені звання викладачів ВННЗ вважаються еквівалентними відповідним документам державного зразка. Зокрема це означає, що будь-який ВДНЗ (що до цього часу надавав вищу освіту за наближеними вимогами до державних стандартів) може спокійно пройти ліцензійну експертизу і через три роки претендувати на проходження акредитації.